top of page

Polimerlere Uygulanan Testler: Çekme Dayanımı Testi

Malzemelerin tasarımda kullanılmalarında karakteristik öneme sahip olan çekme dayanımı polimerlerde oldukça farklılık göstermektedir. Çekme dayanımı, basit bir tanımla malzemenin kopmadan önce uzadığı son noktaya kadar uygulan kuvvettir.

Polimer malzemelerin bazıları çekildiklerinde boyları kopmadan önce ilk boylarının 5 katına kadar uzayabilmektedir (Polietilen). Bu uzama malzemenin moleküler dizilişi ile alakalıdır. Uygulanan kuvvet yönü moleküler düzene göre paralel ise dayanım farklı, dik yönde ise farklı değerde kopma olacaktır. Bu nedenle malzemeler için ayırt edici bir özelliktir. Çekme testi, genel olarak, test numunesinin her iki ucu test çeneleri arasına yerleştirilmesi ve çenelerinin farklı hızlarda hareket etmesi ile numunenin uzatılmasıdır. Numune cihaza dikey olarak yerleştirilir ve hız ayarlanır. Numunenin boyundaki uzama ve numunenin gösterdiği dirence karşılık elde edilen kuvvet değeri makine tarafından kayıt edilir. Test, numune kopana kadar gerçekleşir.

Çekme testi değerleri numune hazırlanması sırasında sıcaklık, kalıp ya da talaşlı imalat ile elde edilmesi gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle standartta belirlenen numune hazırlama metotları da önemlidir.

Screen Shot 2022-08-16 at 10.49.27.png
Önceki İçerik:
Polimerlere Uygulanan Testler: Sertlik Testi
Sonraki İçerik:
Polimerlere Uygulanan Testler: Kül Testi
Paylaş
bottom of page