top of page

Cool Black Kızılötesi (IR) Yansıma Nedir?

Güneşten dünyaya çarpan elektromanyetik ışınlar 300- 2500 nm dalga boylarına sahiptir. Dalga boyu 700 nm altındaki ışınlar gözle göremediğimiz kızıl ötesi ışık dalgalarıdır. Gözle göremediğimiz bu dalgaları sıcaklık olarak hissederiz. Cool Black ışığı daha fazla yansıttığı için malzeme yüzeyinde kızıl ötesi ışınların birikmesine izin vermez ve ısınma kaynaklı bozunmaları da önlemiş olur. Karbon siyahı güneş ışınlarını yaklaşık %5 oranında yansıtırken Cool Black %30 – 50 gibi çok daha yüksek oranlarda yansıtmaktadır.


Cool Black pigmentlerinin ışınları yansıtma özelliklerinden dolayı birçok yüzeyde özellikle konut çatı veya kaplamalarında kullanılması ile soğutma için harcanan enerjiden tasarruf edilmektedir. Bu durum kentlerde hava sıcaklıklarının düşmesine neden olur. Böylelikle ekstra ısınmanın olmadığı daha yaşanılır kentler oluşmaya başlar.


Cool Black kullanımında malzemeler üzerindeki yüzey sıcaklıklarında önemli oranda düşüş olması nedeniyle, polimerik matrisin termal bozunmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca sıcaklık değişimleri nedeniyle malzemelerde oluşacak termal genleşme, termal büzülme, termal stres gibi durumların daha az olmasını sağlar. Bu nedenle polimerlerin raf ömrünü de uzatmaktadır.


Kullanım Yerleri:

Direkt güneş ışığına maruz kalan her türlü plastik malzemede kullanılabilir. Üreticiler, toz formdaki Cool Black pigmenti daha kolay disperse olması, çevre ve insan sağlığına zarar vermemesi adına masterbatch formunda kullanımını tercih etmektedir.

Özellikle bina pencere profilleri PVC uygulamalarında, sera filmlerde, spor sahalarında kullanılan sentetik çimlerde, otomotiv sektöründe özellikle yeni tasarım ürünlerinde örneğin, BMW firması kontrol panelleri ve koltuk kaplamalarında aşırı ısınmayı önlemek amacıyla kızılötesi ışın yansıtıcı olan Cool Black pigmentler kullanmıştır.

Ayrıca plastik çatı sistemleri vb. gibi kullanım alanları da mevcuttur.

Cool Black masterbatch Carbon Black ile karşılaştırıldığında örtücülüğü daha zayıftır. Çağın teknolojisi ile üretilen Cool Black ürünleri Carbon Black ürünlerinden daha maliyetlidir.

Screen Shot 2022-08-16 at 10.49.27.png
Önceki İçerik:
Carbon Black nedir?
Sonraki İçerik:
Masterbatch seçiminde nelere dikkat edilmeli?
Paylaş
bottom of page