top of page

Kül Testi ve Karbon Oranı Testi

Kül Testi, ISO 3451-1 standardına uygun olarak, kül fırını içerisinde gerçekleşen yanma sonucunda ortaya çıkan kül miktarından, ürün bünyesinde ne kadar inorganik madde olduğunu tespit amaçlı yapılan testtir.

Standarda göre numune kül fırınında maksimum 950 °C sıcaklıkta maksimum 3 saat bekletilerek yanma işleminin tamamlanması sonucunda meydana gelen kül miktarı tartılarak inorganik madde miktarı tayin edilir.

Firmamızda da uygulanan bu yöntem ile oransal olarak karbon miktarı tespit edilmektedir.

Kütlesel olarak karbon miktarı saptanmasında ise ISO 6964 ve ASTM 1603 standartları baz alınarak yapılır. Firmamızda bu standartlar uygulanmamaktadır.

Siyah Masterbatch’ den yaklaşık 1 gr alınır ve ilk olarak 550 ±50 °C’ de nitrojen gazı altında yanma olmadan numunenin bileşenlerine parçalanması sağlanır. Mevcut sıcaklık ve ortamda masterbatch içerisindeki taşıyıcı polimer buharlaşarak uzaklaşacaktır. Geriye kalan Carbon Black ve inorganik dolgular olacaktır. Bu aşamadan sonra kül testi yapılarak Carbon Black’ in yanma sıcaklıklarına çıkılması ile eksilen kütleden karbon miktarı tayini yapılabilir.

Screen Shot 2022-08-16 at 10.49.27.png
Önceki İçerik:
Polimer Türleri
Sonraki İçerik:
Polimerlere Uygulanan Testler: Renk Uyumu Tayini (L*a*b)
Paylaş
bottom of page